Kaip teisingai pasirinkti fasadines klinkerines plyteles

Kaip teisingai pasirinkti fasadines klinkerines plyteles, kad fasadas nekeltų rūpesčių ilgą laiką?

Važiuojant pro naujų namų kvartalą pamatyti grąžų namą su aptrupėjusiu klinkeriniu fasadu yra ne pats maloniausias išgyvenimas. Nubyrėjusios ar aptrūkinėjusios fasadinės plytelės tikrai sugadino šeimininkams įkurtuvių nuotaiką, o fasado sutvarkymas dažnai kainuos daug daugiau nei buvo skirta jo įrengimui. Tad ką daryti ir kaip išsirinkti tinkamas plyteles, kad būtume ramūs dėl fasado ilgaamžiškumo ir nereiktų patirti gan didelių papildomų finansinių išlaidų?

Visų pirma, žinoma, tinkamas pačių plytelių pasirinkimas. Paieškos tikrai nerekomenduotume pradėti nuo didžiųjų statybinių medžiagų  prekybos centrų. Dažnai jų asortimentas orientuotas į pačią mažiausią kainą, o fasadinės plytelės už 5-6 Eurus už kvadratinį metrą vargu ar bus Jums pats tinkamiausias ir kokybiškiausias variantas. Pradėti paieškas reikėtų nuo specializuotų įmonių, užsiimančių būtent šio produkto prekyba. Bet ir jų siūlomam plačiam asortimentui reiktų pritaikyti keletą „filtrų“.  Pirmasis iš jų  galėtų būti šalis gamintoja. Žmonės, kurie domisi pavyzdžiui tik Vokiška produkcija, didžiąja dalimi yra teisingame kelyje. Kodėl? Toje pačioje Vokietijoje jau ilgą laiką yra galiojantis griežtas statybų reglamentas, griežta įstatymais ir vyriausybės nutarimais reglamentuota gamybos kokybės kontrolė, ko tikrai nerasime savo didžiosiose kaimyninėse valstybėse ar juolab Azijos šalyse. Tad teigti, kad prasčiausios kokybės Vokiška fasadinė plytelė yra geresnė už pavyzdžiui geriausios kokybės Ukrainietišką plytelę, manau nėra jau taip neteisinga. 99 proc vokiškos plytelės techninių charakteristikų bus geresnės už analoginių plytelių. Be abejonės vertėtų prekybininko pasidomėti kokią rašytinę garantiją suteikia pats gamintojas savo produktui.  Garantijoje būtinai turėtų būti nurodytas atsparumas šalčiui ir kitiems aplinkos veiksniams.  Ne tokia sena istorija, kaip viena kaimyninės šalies „gamyklėlė“ labai garsiai eskalavo savo produkcijai 30 metų garantiją, nors pati veiklą vykdė nepilnus du metus. Po bendros 3 metų veiklos, gamykla nutraukė oficialią veiklą. Vargu ar žmonės, įsigiję šios produkcijos, galės ir reikalui esant turės kam pareikšti pretenzijas. Pasidomėjimas apie paties gamintojo istoriją,  gamybinės veiklos amžių, tikrai nepakenks. Taip pat visada vertėtų pasidomėti produkto techninėmis charakteristikomis, paprašyti sertifikato ar techninių savybių lapo, kuriame visada rasite vieną svarbiausių rodiklių t.y. plytelės drėgmės įgeriamumą. Tai pagrindinė žodžio reikšmės „klinkerinė“ savybė. Kokybiška klinkerinė plytelė turi mažą įgeriamumą ( iki 5-6 proc), bei geras difuzines savybes t.y. atvirų porų dėka lengvai atiduoda savyje  esančią arba iš pastato vidaus išeinančią drėgmę.

pat2

 

 

 

 

 

 


Kodėl tai labai svarbu? Žiemą ar pavasarį, kai dieną oro temperatūra aukščiau nulio ir ant fasado patenka kritulių ar kitos drėgmės, plytelės ją įgeria. Staiga krentant temperatūrai žemiau nulio (pavyzdžiui naktį), drėgmė esanti plytelėje šąla ir ima plėstis, atstumdama plytelę nuo fasado arba plėšydama ją iš vidaus. Tik mažai įgeriančios ir lengvai išgarinančios drėgmę plytelės bus ilgaamžės ir atsparios šilumos/šalčio ciklams.

Įsigijus kokybiškas klinkerines plyteles, nereiktų atmestinai žiūrėti ir į komplektuojančių medžiagų sąrašą. Klinkerinės plytelės turi būti klijuojamos specialiais klijais, tarpų glaistymui ar rievėjimui naudojami specialūs mišiniai su priedais, neleidžiančiais prasiskverbti druskoms bei suteikiančiais geras difuzines savybes. Pačiam fasado apšiltinimo „sumuštiniui“, ant kurio bus klijuojamas klinkeris, taikomi keli reikalavimai, dėl ko apie numanomas plytelių klijavimo vietas (jei tai bus ne visas fasadas, o tik fragmentai) reikia apsispręsti dar prieš apšildant fasadą.  Klinkerio klijavimo vietose apšiltinimo izoliacijos plokštės turi būti smeigiuojamos per armavimo sluoksnį t.y. iš pradžių armavimo mišiniu užarmuojamos apšiltinimo plokštės, įplukdomas stiklo audinio tinkliukas (būtinai 200 gr tankio, o ne įprastinis 160 gr) ir tik tada gręžiamos skylės ir smeigiuojamos smeigės. Tokiu būdu smeigės sukabina armavimo sluoksnį su siena ir fasadinės plytelės dėl savo svorio niekada neatsisluoksniuos visu sluoksniu nuo sienos.

Net ir įsigijus kokybiškas medžiagas, nepamirškime vieno pagrindinių faktorių t.y. žmogiškojo faktoriaus. Kokybiškos medžiagos ir klinkerinės plytelės bus nieko vertos, jeigu visa tai patikėsite į patirties ir kvalifikacijos neturinčio meistro rankas.

Comments are closed.